Eumetsat

Úvod

EUMETSAT je mezivládní organizace založená v roce 1986. Jejím cílem je dodávat satelitní data o počasí a klimatu, snímky a datové produkty - 24 hodin denně, 365 dní v roce - národním meteorologickým službám členských zemí, spolupracujících států v Evropě a ostatním uživatelům po celém světě (zdroj).

Příjem dat

Příjem dat je realizován satelitním systémem EumetCAST. Signál zachycený parabolou umístěnou na střeše Ústavu zpracovává DVB-S2 přijímač Novra S300E (zdroj). Ten předává šifrovaná data prostřednictvím 100 Mbit LAN rozhraní dedikovanému serveru othello. Sever provádí dešifrování dat a jejich uložení na diskové pole o velikosti 3 TB, kde jsou archovována po dobu dvou týdnů. Vybraná data na základě poždavku pracovníků Ústavu se dále archivují (seznam je k dispozici v pravém panelu).

Přístup k datům

Server othello (othello.cs.cas.cz) je přístupný z vnitřní sítě Ústavu prostřednictvím protokolu ssh. Přijímaná data se dělí na tzv. produkty různé úrovně zpracování a využití, připravované členskými organizacemi EUMETSAT. Produkty lze procházet a vyhledávat prostřednictvím webové aplikace Product navigator, která je pravidelně aktualizována.

V záložce "Description" nalzente popis každého konkrétního produktu a kontaktní informace, záložka "Categorisation" prozradí údaje o satelitu a poskytne dokumentaci a záložka "Distribution" uvádí název kanálu, v rámci něhož je produkt k dispozici (seznam stahovaných kanálů je k dispozici v pravém panelu), názvy konkrétních souborů a jejich formát.

Formát dat

Pro ukládání dat jednotlivých produktů se využívají vědecké, často samopopisné a multidimenzionální, formáty, mezi něž nejčatěji patří netCDF, HDF a GRIB, ale je možné se také setkat s formátem Bufr nebo wavelety. O formátu konkrétního produktu stejně jako o obsáhlosti dokumentace k němu rozhoduje organizace, která ho připravuje. Některé produkty jsou dostupné ve více formátech v závislosti na formě distribuce.

Prohlížení dat

K prohlížení dat v různých formátech lze využít celou řádu textových programů i grafických aplikací. V Linuxu je to např. program ncdump z balíku NetCDF Utilities, který je dostupný ve všech hlavních distribucích.

Mezi grafické aplikace, většinou využívající pro svůj běh Javu, lze jmenovat Panoply a IDV (formáty netCDF a HDF), netCDF Java (základní podpora také pro GRIB a Bufr) nebo nástroj xrit2pics pro práci s wavelety.

Strojové zpracování dat

Knihovna netCDF je dostupná pro celou řadu programovacích jazyků, namátkově pak pro C, C++, Javu a Fortran. Velké oblibě se také těší skriptovací jazyk Python, pro nějž je k dispozici několik zajímavých knihoven usnadňujících načítání (netcdf4-python, h5py, pygrib), manipulaci (numpy), vizualizaci (pyproj, matplotlib) i projekci (basemap) dat.

Vizualizace 3D dat

Mezi často využívané nekomerční aplikace pro 3D vizualizaci nejen dat patří VAPOR (Visualization and Analysis Platform for Ocean, Atmosphere, and Solar Researchers) a ParaView, které nativně podporují formáty netCDF, HDF a GRIB a podporují operační systémy Windows, Linux i MacOS. Mezi komerčně dostupné aplikace patří např. ENVI.

Ukázky využití (dostupné ze sítě ÚI)

Meteosat second generation - meteorologické snímky Eumetsat: série geostacionárních satelitů snímajících zemský povrch. Data získaná z radiometru SEVIRI (12 spektrálních kanálů, vybrány tři s viditelným a NIR spektrem s umělým přiřazením barev dle modelu RGB). Vytvořený kompozitní snímek podává informace především o oblačnosti a sněhových srážkách. Data pro Evropu v rozlišení 6x4 km jsou k dispozici každých 15 minut.

Down-welling Surface Short-wave Radiation Flux (DSSF)
Atmospheric Motion Vectors (AMV)
All Sky Radiance (ASR)
Clear Sky Radiance (CSR)

Další odkazy